Edície 2016Edície časopisu

Kreatívne impulzy – 13. časť: Študentská galéria

Predstavte si školu, v ktorej sa žiaci dobrovoľne zrieknu svojho voľného času a venujú ho realizácii školskej galérie. Hoci sa táto vízia môže zdať v poslednom čase skôr ako neuskutočniteľná túžba každého učiteľa, v priestoroch Strednej odbornej školy polygrafickej v Bratislave sa stala realitou. Koncom minulého roka vznikla myšlienka, ktorej podstatou bolo čo najefektívnejšie využiť nepoužívanú miestnosť, zviditeľniť šikovnosť a kreativitu žiakov a zároveň zanechať po sebe stopu aj inak ako študentskými šibalstvami. Cieľ bol jasný, cesta k nemu bola však plná práce.

Slávnostné otvorenie školskej galérie – ponúklo paletu tvorby piatich študentiek maturitného ročníka, ktoré spracovali tvorbu kníh a časopisov. Sprievodné práce, umiestnené na stenách galérie, predstavovali prierez aktivít študentov školy zameraných na vizuálne umenie. Popri čarovných knižných ilustráciách sú prezentované plagáty, ktoré zachytávajú tvorivý proces pri zrode litografie, leporela a rôznych akcií spojených s recykláciou a tvorivým využitím odpadu. Študentskú sviežosť prináša aj zariadenie galérie, kde sú jednotlivé práce prezentované na drevených paletách.

Autorky výstavy: Zľava Zuzana Mrázová, Mária Ševčovičová,
Tamara Szomolányiová, Lucia Uhríková, Simona Šeligová

Mária Ševčovičová – predstavuje knihu rozprávok. Jednotlivé príbehy približuje čitateľom aj prostredníctvom fotografií, ktorých autenticitu znásobila autorským šitím kostýmov pre jednotlivé postavičky. Klasické stvárnenie rozprávky podporila v súčasnosti veľmi modernou antistresovou maľovankou po okrajoch strán knihy. Tento tvorivý počin zároveň korešponduje so samotným príbehom.

Otvorenie študentskej Galérie a prvá vernisáž: Zľava zástupkyňa riaditeľa
Ing. Judita Földešová, riaditeľ Ing. Roman Šíp, prezident ZPNS Ing. Peter Bubla.

Tamar Szomolányiová – si samotný rozprávkový príbeh nielenže vymyslela, ale ho aj graficky a počítačovo dotvorila. Príbeh sa realizuje v dvoch líniách prostredníctvom vtipných epizód matky s dcérou zo sveta hmyzu na jednej strane knihy, oddelenej bodkovanou perforáciou. Predpokladá sa, že i táto práca bude nasledovať jej prvú knižku, ktorá minulý rok získala ocenenie na súťaži Najkrajšia kniha. Zvláštnosťou a tiež magnetom pre deti je fakt, že kniha obsahuje
3D komponenty, ktorých sa môžu detičky dotknúť a lepšie sa tak vcítiť do príbehu.

Ručne maľované ilustrácie ďalšieho panelu ponúkajú príbeh troch kozliatok, ktoré sú vystrihnuté a dotvorené z papiera starej knihy. Ich autorka Lucia Uhríková svojou kolážou a využitím rôznych výtvarných techník vytvorila leporelo. Okrem spomenutej práce posúva príbeh ďalej a vytvára podklad na realizáciu samotnej rozprávky na obaloch čokolád. Navrhnutý dizajn má byť pilierom na vytvorenie tzv. rozprávkovej čokolády, ktorá bude
na vnútornej strane obalu cukroviniek rozprávať príbeh.

Tajomstvá literárneho príbehu o koňovi a hladnom vlkovi poodhaľuje Simona Šeligová. Jej leporelo je kombináciou vodových, anilínových farieb, čierneho a bieleho pera. Vytvára rozprávkový komiks, ktorý na nejednej tvári vyčarí úsmev. Jednotlivé časti príbehu nestrácajú na váhe a pretavujú sa do tvorby školských tlačovín – zošitov, rozvrhov, diárov.

Zuzana Mrázová – venuje sa profesionálnej fotografii, a tak si za svoju maturitnú prácu zvolila časopis. Dizajnovo prepracovaný „denník fotografa“ prináša v jednej grafickej línii fotografie a jedinečne zalomený text. Samotná autorka vytvorila okrem už spomenutej práce i funkčnú webovú stránku. Zároveň unikátnou výtvarnou technikou skoncipovala darčekovú prílohu časopisu – jej obľúbenú Erbenovu Kytici.

Chcete sa dočítať viac? Objednajte si predplatné časopisu PrintProgress a prečítajte si celý článok.  

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore