Konferencia 20253D TRNAVA PrintFórumTlačové správy - Polygrafia

TLAČ BUDÚCNOSTI JE O INTELIGENTNOM RIADENÍ

Tlačová správa zo 7. Konferencie PrintProgress a 3D Trnava PrintFórum

V dňoch 9. – 10. apríla 2025 sa v priestoroch trnavského hotela Holiday Inn konala 7. Konferencia PrintProgress spojená s podujatím 3D Trnava Printfórum. Spojenie týchto dvoch podujatí prinieslo nielen zaujímavé témy, ale aj dôkaz o tom, že polygrafia a 3D technológie sú síce odlišné, ale napriek tomu prepojené odvetvia a obe sa nesú v duchu motta tohtoročnej konferencie: „Tlač budúcnosti je o inteligentnom riadení.“

Po úspešnom podujatí 3D Trnava PrintFórum, ktoré sa konalo v roku 2023 sa organizátori zo spoločnosti VELDAN rozhodli spojiť ho so siedmou konferenciou PrintProgress a vytvoriť tak názornú ukážku prepojenosti týchto dvoch odvetví a zároveň dôležitosť inteligentného riadenia procesov v oboch z nich.

Konferencia bola realizovaná s finančnou podporou KIRA (Krajská inovačná rozvojová agentúra).  Dvojdňový odborný program nabitý zaujímavými prednáškami priniesol úspech a pochvalné reakcie nielen od účastníkov, ale aj od samotných spíkrov.

Úvodné slovo patrilo moderátorovi Ivanovi Buranskému, riaditeľovi Ústavu výrobných technológií MTF STU Trnava, ktorý na pódium následne pozval predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča, aby oficiálne konferenciu otvoril a poprial jej úspech. Následne dostali priestor spíkri prvého bloku, ktorý, už tradične, otvoril Peter Blubla, prezident Zväzu polygrafie na Slovensku a priniesol prítomným pohľad na vývoj odvetvia za obdobie od ostatnej konferencie PrintProgress.

Nasledovali ukážky z praxe od najpovolanejších odborníkov z tlačového priemyslu. Postupne sa okrem moderátorov konferencie vystriedalo na pódiu celkom 30 spíkrov, čo svedčí o množstve a rozmanitosti tém, ktoré inteligentné riadenie, nie len v odvetviach tlače, so sebou prináša.  Pokročilé technológie v polygrafii a 3D tlači odprezentovali dodávatelia veľkých digitálnych i ofsetových tlačiarní a technológií Peter Lauko (Konica Minolta), Stanislav Vaníček (Koenig & Bauer) a Jakub Eremiáš (Kyocera).

Druhý blok sa venoval materiálom, ktoré sú v polygrafii a 3D tlači využívané s dôrazom na ekologické požiadavky a ekonomiku ich spracovania a využitia. Stretli sa v ňom predstavitelia z rôznych oblastí 3D výroby ale i tí, ktorí sú prítomní pri likvidácii produktov týchto výrob. Poukázali nielen na potreby efektívneho využívania materiálov, ale aj na inovácie v ich zložení a používaní. Biologické materiály používané v zdravotníckej výrobe a stomatológii predstavil Andrej Thurzo (LF UK a Sangre azul klinka). Lukáš Lašák (Datalan Quality Instruments) návštevníkom priblížil, kam sa uberajú technológie a služby v oblasti 3D tlače pre výrobných a koncových spotrebiteľov a Ľubica Vargová (NaturPack) vo svojej prezentácii predstavila obaly budúcnosti a revolučné inovácie, ktoré nás v tejto sfére čakajú. Páni Jaroslav Hruška a Juraj Krupa zo spoločností Grafoservis, resp. Krupa predstavili trendy v odvetví farieb a ekologické rozmery, ktoré sú kladené u výrobcu značky Epple Druckfarben na materiál, ktorý je pre polygrafiu vlastne neodmysliteľný.

Spíkri v treťom konferenčnom bloku si dali za úlohu priblížiť návštevníkom tému automatizácie a inteligentného riadenia výroby. Bude človek nadbytočný prvok výrobného alebo riadiaceho procesu? O skúsenostiach a trendoch v oblasti aplikácie špecializovaných polygrafických softvérov hovorili páni Michal Kourek z CICERO Stapro Group a Marek Wittner z Formica Česká republika. Ďalšia dvojica spíkrov Martin Bělík z DataLine Technology a Josep Isart z Hewlett Packard sa zamerali na používanie umelej inteligencie a automatizácie v procesoch výroby a pri nastavovaní digitálnych tlačových strojov. Digitalizácia procesov mení systém v riadení firiem a taktiež ich personálnu politiku. Inteligentné riadenie je potrebné aj v strojárskej výrobe a pre obsluhu digitálnych zariadení je použitie AI v súčasnosti už takmer nevyhnutnou súčasťou. Dva odlišné pohľady na riadenie ľudí a personálnu politiku firiem v digitálnej dobe predstavili aj páni Ľubomír Švec zo spoločnosti ŠVEC GROUP a Martin Hejl z THIMM Obaly.

Na záver prvého dňa vo štvrtom konferenčnom bloku vystúpil Roman Palidrab (Shifra) s témou: „Čo vyrieši digitalizácia firemných procesov aj vo firmách z odvetví tlače? Lowcode riešenia a cloudové služby vo firemných procesoch  a zefektívňovanie riadenia výroby, predaja a poskytovania služieb zákazníkom tlače. O tom, že digitalizácia sa prudko vyvíja aj vo finančných službách a čo to prináša podnikateľom, resp. na aké príležitosti vyplývajúce z open bankingu sa môžu podnikatelia a manažéri pripraviť hovoril Martin Hains, Group Product Owner z Reiffeisen bank Austria. Účastníkom predstavil vývoj online aplikácií na podporu riadenia cash flow, resp. financovania prevádzky aj v malých a stredných podnikoch.

Druhý konferenčný deň bol zameraný na tému kreativity, ktorá neodmysliteľne k tlači patrí. Najkreatívnejší blok prednášok bol zameraný na tému, ako môžu polygrafiu a 3D tlač ovplyvňovať trendy v marketingu a naopak, ako trendy v tlači dokážu ovplyvňovať marketing. To, že 2D a 3D tlač môže podporovať zároveň biznis i sociálne projekty, sme sa dozvedeli od Jany Krajkovičovej z Dorka Bags. Robert Paršo zo Slovenského centra dizajnu ukázal návštevníkom, akú úlohu zohráva AI v tvorbe grafického dizajnu a predstavil knižnicu materiálov, ktorú v rámci SCD zostavil a vedie.

Posledný blok konferencie sa venoval zrejme tomu najdôležitejšiemu, čo ovplyvňuje každý biznis – financovaniu. Ako je možné financovať nákup inovatívnych riešení a technológií na našich trhoch? A ako to je s personálnou politikou a potenciálom medzi absolventami odborných škôl? Tieto neľahké témy rozobrali Monika Soľavová zo SOŠ polygrafickej v Bratislave. Vladimír Dvonka z Chemicko- potravinárskej fakulty STU Bratislava sa zameral na inovácie, ktoré umožňujú v rôznych priemyselných odvetviach. Aké podporné schémy a možnosti získať zdroje na financovanie inovácií a digitalizácie v odvetviach tlače sa venovali Zuzana Slezáková z projektu Expandi 4.0, ktorý vedie Slovenská inovačná a energetická agentúra, Mária Bujnová  z Projektového strediska rektorátu STU v Bratislave, Anna Čaplovičová výkonná riaditeľka klastra INOVATO a Diana Ripková Puhovichová z Digitálnej koalície.

Mnohí spíkri i účastníci sa zhodli, že nielen odvetvie polygrafie a 3D tlače je o inteligentnom riadení. Kľúčom k úspechu dnes a už v blízkej budúcnosti vo všetkých výrobných aj nevýrobných odvetviach bude správna aplikácia všadeprítomnej umelej inteligencie, ktorá je skvelým nástrojom na to, ako mnohé procesy uľahčiť. Samozrejme, ako sa vraví, všetko s mierou, a preto je veľmi dôležité, aby riadenie procesov prostredníctvom AI jej bolo zverené uvážlivo a pod dôslednou kontrolou odborníkov – ľudí.

GALÉRIA

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore