Tlačové správy - Polygrafia

Financial Times sa pobijú

: s Applom o predplatiteľov

Predávať noviny na iPad je prínosom iba dovtedy, kým sa vydavatelia nemusia prehnane prispôsobovať požiadavkám Applu. Myslí si to vydavateľ ekonomického denníka Financial Times. U výrobcu tabletov si plánuje vydobyť špeciálne pravidlá pre predaj digitálneho predplatného. Informoval o tom Reuters.

[column col=”1/2″]

iPad je pre Financial Times lukratívnou platformou, no zásahy Apple do vzťahov s predplatiteľmi denníku nevyhovujú. To sa týka najmä súčasných pravidiel, ktoré Apple nastavil začiatkom roka. Podľa nich môže vydavateľ predávať digitálne predplatné priamo cez AppStore len vtedy, ak s predplatiteľmi komunikuje cez Apple. Ten dáva zákazníkom možnosť neposkytnúť vydavateľovi svoje údaje – a tie sú pre Financial Times mimoriadne cenné. “Nechceme stratiť náš priamy vzťah s predplatiteľmi. Ten tvorí jadro nášho biznisu,” cituje Reuters riaditeľa FT.com Roba Grimshawa.

Preto majú Financial Times v pláne dve alternatívy: buď sa im podarí s Applom dohodnúť, alebo budú digitálne predplatné pre iPad predávať iba po vlastnej linke. V oboch prípadoch je cieľ rovnaký – zachovať si voľnú ruku pri práci s dátami o predplatiteľoch. FT v súčasnosti s Applom na túto tému rokujú.

[/column] [column col=”1/2″]

Postoj Financial Times je reakciou na novú stratégiu, ktorú Apple predstavil vo februári. Vtedy umožnil vydavateľom predávať predplatné pre iPady v AppStore aj mimo neho, avšak len za presne vymedzených podmienok. Tie mnohí vydavatelia okamžite skritizovali ako nevyhovujúce, na čo Google zareagoval spustením vlastného systému na predaj digitálneho predplatného. Financial Times nie sú prvé médium, ktoré rozmýšľa, že v prípade potreby Apple obíde. Rovnakým smerom uvažuje aj Sports Illustrated, ktorý predstavil balíček digitálneho predplatného, no verziu pre iPad doňho nezahrnul.

[/column][space height=”10″]

Eva Vozárová, © 2011 TREND Holding, s. r. o

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore