Infoprint servis

INDEX PODNIKATEĽSKEJ KLÍMY KLESOL NA DESAŤROČNÉ MINIMUM

Podnikateľské prostredie v nemeckom polygrafickom a mediálnom priemysle sa v apríli výrazne zhoršilo. Už v predchádzajúcom mesiaci (BVDM) upozorňovala, že vplyv koronavírusu na odvetvie bude obrovský.

Aktuálny mesiac ukazuje, aké vážne sú dopady. V apríli index podnikateľskej klímy vypočítaný Bundesverband Druck und Medien (BVDM) poklesol v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 16 percent, čo je najvyšší pokles od februára 1991. V porovnaní s predchádzajúcim rokom očistený index dokonca klesol o viac ako 18 percent a klesol na desaťročné minimum.

V apríli hodnotili tlačové a mediálne spoločností v prieskume inštitútu Ifo oveľa horšie ako v predchádzajúcom mesiaci tak svoju súčasnú obchodnú situáciu, ako aj ich očakávaný obchodný vývoj. Zatiaľ čo ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu sa ešte v plnej miere neodzrkadlili v hodnotení podnikateľskej situácie za posledný mesiac, hodnotenie obchodnej situácie v aktuálnom mesiaci ukazuje devastujúci rozsah koronavírusovej krízy.

Index podnikateľskej situácie klesol v apríli na najnižšiu úroveň od novembra krízového roku 2009 na hodnotu 81,3 bodov, to značí 17,5% pod úrovňou predchádzajúceho mesiaca – je to najsilnejší pokles od februára 1991. Rozhodujúcim dôvodom tohto prepadu indexu je prudko klesajúci vývoj dopytu a výroby v dôsledku nového vírusu Covid-19.

OBCHODNÁ SITUÁCIA OSTÁVA PESIMISTICKÁ!
Tlačové a mediálne spoločnosti sú veľmi pesimistické, pokiaľ ide o ich obchodnú situáciu, ktorá sa očakáva v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Kým približne 12 percent respondentov očakáva pozitívny vývoj svojej budúcej podnikateľskej situácie, približne 56 percent spoločností uviedlo, že ich obchodná situácia sa v nasledujúcich šiestich mesiacoch skôr zhorší.

Zdroj: BVDM

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore