Edície 2016Edície časopisu

Kreatívne impulzy – 15. časť: Tam, kde robia z digitálu originál

Ak spoločnosť o sebe tvrdí, že ponúka široké portfólio tlačiarenských služieb, mnohí z nás si predstavia klasickú digitálnu tlač, k tomu nejaké to kopírovanie, prípadne laminovanie a viazanie diplomoviek. To je štandard, ktorý na Slovensku ponúka mnoho firiem, nakoľko, povedzme si, v dnešnej dobe to už nie je žiadna veda a v relatívne krátkom čase ju dokáže zvládnuť i priemerný pracovník. Ako je teda možné, že bratislavskej spoločnosti Copex môže trvať príprava jednej zákazky aj jeden celý rok?

Ak spoločnosť o sebe tvrdí, že ponúka široké portfólio tlačiarenských služieb, mnohí z nás si predstavia klasickú digitálnu tlač, k tomu nejaké to kopírovanie, prípadne laminovanie a viazanie diplomoviek. To je štandard, ktorý na Slovensku ponúka mnoho firiem, nakoľko, povedzme si, v dnešnej dobe to už nie je žiadna veda a v relatívne krátkom čase ju dokáže zvládnuť i priemerný pracovník. Ako je teda možné, že bratislavskej spoločnosti Copex môže trvať príprava jednej zákazky aj jeden celý rok?

Fine Art Print je spojenie umenia a remesla so špičkovou tlačovou technológiou, archívnymi atramentmi a papierom z čisto prírodných materiálov ako bavlna či bambus. Využívajú ho najmä umelci, fotografi, grafici, návrhári, archivári i reštaurátori. Časy, kedy sa tlačilo iba na bežný papier sú už minulosťou a náročnejší zákazníci vyžadujú od svojich výtlačkov maximum. Oproti bežnému papieru je papier z prírodných materiálov odolnejší voči krehnutiu a starnutiu. „Ak tlačíte na papiere Hahnemühle, ktoré ponúkame my, dostávate tú najvyššiu možnú kvalitu na trhu s necelulózovými papiermi. Ich životnosť je zaručená významným nemeckým laboratóriom, Wilhelm Imaging Research. Výskumy v prípade papierov Hahnemühle s použitím pigmentových atramentov Epson UltraChrome® HDR určili svetlostálosť výtlačkov na minimálne 200 rokov samozrejme pri zachovaní archívnych podmienok.“

Spoločností, ktoré využívajú túto výnimočnú technológiu spojenú s komplexným servisom, je na Slovensku naozaj iba zopár. Čo sa týka Fine Artu, je potrebné vyznať sa vo fotografickom umení. Predstava, že klient príde s fotkami na USB kľúči a osoba za pultom ich vytlačí na bavlnené plátno, je veľmi skreslená.

„Mnohokrát sa stáva, že zákazník príde iba s rámcovou predstavou toho, čo chce realizovať. Potom prichádza na rad naša práca, kedy mu pomôžeme vybrať plátno, rámy, závesné systémy, zabezpečíme prepravu diel na miesto určenia a spoločne nastavíme dramaturgiu výstavy. Umelec tvorí počas celého procesu a potrebuje i jeden nezávislý pár očí, ktorý ho vie usmerniť. My mu túto pridanú hodnotu dokážeme vďaka vyše 25-ročným skúsenostiam dať.“

Unikátnosť ponúkaných služieb prináša i unikátne zákazky. Pred pár týždňami dokončili v spoločnosti Copex objednávku pre brazílske veľvyslanectvo, ktorá poslúžila ako prezentácia v slovenskom olympijskom dome v Riu. Išlo o faksimile vedut tlačených na bambusovom papieri.

Veduty realizované pre brazílske veľvyslanectvo

O časovej náročnosti práce svedčí aj minulý rok realizovaná výstava fotografií Miloty Havránkovej. „Pri tejto výstave sme boli od začiatku do konca. Pripravovali sme ju od piky – od základných retuší, cez tlač, adjustáciu, rámovanie, zabalenie a odvoz do Prahy. Pri takejto práci sa veľmi veľa naučíte, komunikujete so zákazníkom a zžijete sa so zákazkou tak, ako keby bola vaša vlastná. Príprava tejto konkrétnej výstavy nám trvala presne rok. Išlo o približne 240 fotografií, ktorých tlač bola iba pomyselnou čerešničkou na torte.“

Okrem toho, že v Copexe nájdete skutočne komplexnú ponuku printových produktov a služieb, udeľujú aj certifikát pravosti. Ten zákazníkovi nielen potvrdí, že dostáva do rúk fotografiu požadovanej kvality, ale zároveň chráni dielo pred falšovaním.
„Hlavný problém digitálnej tlače vo fotke je, že si môžete vytlačiť kópií koľko len chcete. Nevravím, že sú nekvalitné, ale s vyšším množstvom výtlačkov strácajú na hodnote. Takto vystavíme certifikát s jedinečným číslom, ktoré je umiestnené iba na vytlačenom diele, ku ktorému prislúcha, autor to podpíše a z digitálu máte odrazu originál.“ Možnosť certifikácie bola využitá i pri výstave Martina Kállaya v New Yorku.

Replika ateliéru Joana Miróa v bratislavskej Danubiane

Spoločnosť Copex je i hrdým partnerom súťaže Slovak Press Photo. Nielen diela minuloročného víťaza ceny Grand Prix, Roberta Tapperta, ale aj ostatných finalistov, boli vytlačené práve tu. Rovnako realizovali výstavu pre jedného z finalistov a súčasného porotcu Alexandra Čekmeneva v Pálffyho paláci. „V bratislavskej Danubiane aktuálne prebieha výstava, v ktorej sme realizovali vernú repliku ateliéru Joana Miróa,“ dodáva Peter Anderovský. Výstava je
k dispozícii pre návštevníkov do 13. novembra 2016.

Chcete sa dočítať viac? Objednajte si predplatné časopisu PrintProgress a prečítajte si celý článok.  

Pripravila: Mgr. Marianna Cabalová

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore