∷ Z aktuálneho vydania

NEOBMEDZENÉ MOŽNOSTI 3D TLAČE

Inovácie neobchádzajú žiadne odvetvie, segment 3D tlače nevynímajúc. Ako ovplyvňujú svetové trendy tento segment nielen vo svete, ale aj na Slovensku? Spýtali sme sa zakladateľov spoločnosti i2 industrial innovations Martina Kováčika a Jakuba Kukučku.

Čo znamenajú inovácie v priemysle 3D tlače a aké inovácie ste zaznamenali vo svetovom merítku?
Čo sa týka strojárenského priemyslu, všimol som si, že trh s 3D tlačiarňami sa výrazne mení. Zariadenia určené na profesionálnu, priemyselnú 3D tlač, ktorých hodnota stúpa k sumám okolo 100 – tisíc eur dokážu byť v súčasnosti bez väčších problémov nahradené lacnejšími, no stále kvalitnými zariadeniami. Tieto alternatívy spĺňajú rovnaké požiadavky na kvalitu a čas, akurát ich cena je desaťnásobne nižšia ako cena spomenutých profesionálnych priemyselných zariadení. Čiže už nielen hobby 3D tlač, ale aj profesionálna 3D tlač začína byť oveľa dostupnejšia. Sledujem však aj svetové inovácie v tomto segmente a veľmi ma zaujala nedávna informácia o tom, že veľké spoločnosti sa začínajú zaujímať o 3D tlač potravín. Prvé reštaurácie  už dokonca začínajú podávať „mäso“ vytlačené na 3D tlačiarňach a tento trend postupne preráža do celého sveta. Jednotlivé vrstvy, vlásočnice „mäsa“ sú navrstvené tak, aby bolo jedlo nielen chuťovo, ale aj vzhľadovo podobné napríklad hovädziemu steaku. V skratke, vyzerá to ako mäso, chutí to ako mäso, ale nie je to zo zvieraťa. A myslím si, že toto
je riešenie, ktoré sa dokáže uplatniť najmä v súčasnej situácii, kedy svet bojuje s nedostatkom jedla a s elimináciou produkcie CO2. Hovädzí dobytok je jeho veľký producent, takže určite sa mnoho firiem začne pozerať aj týmto smerom. Nehovorím, že z roka na rok nahradia mäso zo zvierat tieto alternatívy, ale určite sa budú na trhu presadzovať čím ďalej, tým viac.

Čo urobí dostupnosť aj profesionálnej 3D tlače s doterajším trhom?
Keďže náklady na výrobu produktov 3D tlače pôjdu výrazne dole, začne táto technológia ešte viac konkurovať technológii vstrekovania plastov, pretože dokáže zabezpečiť rýchlejšie a lacnejšie dodávky hotových komponentov.
Ak dizajnér navrhoval istý komponent alebo súčiastku, musel brať vždy do úvahy jeho realizovateľnosť, vyrobiteľnosť. Dnes môže navrhnúť doslova čokoľvek a vďaka 3D technológii bez problémov vytlačiť aj náročnejšie priestorové objekty. Dizajn má neobmedzené možnosti a ak má dizajnér otvorenú myseľ, odrazu ič nie je nemožné. To je najväčšia výhoda oproti klasickej strojárskej výrobe, pri ktorej potrebujete frézu, nástroje, polotovary… Pri profi 3D tlači stačí objekt nakresliť a vytlačiť (pri FDM technológii treba predsa len niečo dodržiavať). Neriešime nič viac. Ak sa rozprávame o výrobe plastových alebo menších kovových súčiastok, 3D tlač ich dokáže určite vyrobiť rýchlejšie a menej nákladnejšie ako nejaké CNC centrum. Tým zase netvrdím, že kvôli 3D tlači zaniknú frézy či sústruhy, avšak časť výroby, ktorá doteraz „bežala“ na klasickejších technológiách sa môže bez problémov preorientovať na 3D tlač.

Čo sa zmenilo za tieto 2 roky vo vašej spoločnosti vplyvom situácie na trhu?

Snažíme sa inovovať nie 3D tlač ako takú, ale procesy a technológie, ktoré u nás máme. Ak niektorý z potenciálnych zákazníkov zvažuje, že chce využiť 3D tlač pre svoj biznis, hľadáme možnosti, ako mu znížiť náklady. Väčšinou to využívajú takí zákazníci, ktorých požiadavky dokážu byť aj jemne špecifické. Aktuálne intenzívne spolupracuje s ŽOS Zvolen, ktorá repasuje staré vlaky a na to potrebujú súčiastky, ktoré sa v dnešnej dobe už nevyrábajú, a tak sú doslova nezohnateľné.

V spolupráci s nimi využívame všetky technológie, ktorými disponujeme. Ak ide o súčiastky na viditeľných miestach, ktoré majú spĺňať aj funkčné aj estetické požiadavky, používame 3D ofesionálnu tlač. Na komponenty, ktoré nepotrebujú 100 % vzhľad, postačia aj základné technológie.

Ste schopní pokryť výrobu aj väčších objemov alebo ide vyslovene iba o pár kusové zákazky?

Povedzme, že jedna tlačiareň vyrobí za hodinu jeden výrobok. Takže 30 tlačiarní ich vyrobí 30. Pri nepretržitej prevádzke to je 24 x 30. A to už je slušné číslo. Môže sa síce zdať, že je to zdĺhavý proces, no stále je to oveľa kratší čas, ako keď si niekto dá vyrobiť formy a prejde celým procesom výroby komponentu bez 3D tlače. Aktuálne pracujeme na výrobe krytu na jedno laserové zariadenie, ktorého výroba bude trvať zhruba týždeň. Kým by si dal zákazník vyrobiť formy, trvalo by to možno pol roka. A o finančnej úspore ani nehovorím, tam sme zhruba na 10 % nákladov. Preto si myslím, že v mnohých sférach má 3D tlač neskutočne veľký náskok.

Koľkými 3D tlačiarňami aktuálne disponuje firma i-industry?

Bude to znieť možno zvláštne, ale pri počte 70 kusov sme to už prestali rátať. Čiže je ich viac ako 70. 🙂

Zaznamenali ste u zákazníkov úplne nové požiadavky na produkty?

Všímam si, že nás začínajú čoraz viac oslovovať startupové spoločnosti, pretože pre nich je veľmi dôležité v začiatočnom vývoji produktov minimalizovať náklady. Chcú vyrobiť prototyp a možno následne 3D tlačou pokryť aj celú svoju produkciu. Aktuálne máme zákazníka, ktorý pre svoj biznis už našiel investora, no ten mu sľúbil, že dostane finančnú podporu len vtedy, keď im ukáže funkčnú kópiu produktu. A to je naša parketa.

Ak sa teda zameriame na hobby segment, čo zaujíma tento typ zákazníkov a čo kupujú?

Ide najmä o kreatívne veci. Väčšinou nás oslovujú modelári, ktorí potrebujú súčiastky pre svoje modely, alebo aj ľudia pôsobiaci v cukrárskej výrobe či interiérovom dizajne. Od vláčikov, cez formičky na medovníky až po tienidlá na lampu. Záleží na tom, či má zákazník kreatívneho dizajnéra a ako vie využiť neobmedzené  možnosti 3D tlače.

Dokážete zabezpečiť kreativitu aj vo vašej réžii, alebo k vám zákazníci chodia už s hotovými nápadmi?

Je viac typov zákazníkov. Jedni prichádzajú s fyzickým výrobkom, ktorý potrebujú vyrobiť – tu sa model skenuje, prenáša sa do počítača. Druhý typ zákazníka väčšinou potrebuje pomôcť s dátami a využíva služby nášho dizajnéra. Sú však aj takí, ktorí prídu s hotovými dátami a my im iba vytlačíme ich produkt, to býva zväčša najrýchlejší proces. Ale akýkoľvek typ zákazníka príde, vždy sa snažíme mu pomôcť a nájsť optimálne riešenie jeho požiadaviek. Prípadne sú zákazníci, ktorí majú iba nápad a my im ho zhmotníme do hotového produktu s ohľadom na jeho vyrobiteľnosť a nízku nákladovosť na jeho výrobu.

Najväčšia rarita, čo ste tlačili?

Toto je otázka, na ktorú nikdy neviem nájsť tú správnu odpoveď. Posledne sme vyrábali jeden veľký projekt 8. kontinent od dizajnérky Lenky Petrákovej, ktorý je aktuálne vystavený v Slovenskom pavilóne na Expo 2020 v Dubaji. Dodávame komponenty jednej slovenskej firme, ktoré vo výsledku končia v superpočítačoch. Tlačili sme výrobky, ktoré skončili v paláci korunného princa UAE, alebo vyrábali diely na historické vozidlá, ktoré už ani neexistujú. Napríklad jedinečne 3D tlačené svietidlá ktoré navrhol umelec Ašot Haas pre Tatra banku môžete vidieť v Sky Parku v Bratislave. V súčasnosti vyrábame nielen prototypy ale aj veľké série už asi pre každé odvetvie ako automobilový priemysel, šport, strojárska výroba, zbrojársky priemysel, medicína, záhradkárstvo, zábavný priemysel, potravinárstvo a mnoho ďalších… Tak čo myslíte, čo je najzaujímavejšie? Pre nás každý jeden projekt, každá jedna súčiastka, pretože nás posúva ďalej skúsenosťami a nášho zákazníka vyriešením jeho problému alebo požiadavky.

Ktorý strojársky podnik najviac využíva vaše služby a čo u vás nakupuje?

V poslednej dobe zaznamenávame veľký dopyt najmä od automobiliek – či už ide o rôzne úchopy, komponenty, prípravky… Automotive sa v segmente 3D tlače skutočne rozbieha a v posledných týždňoch je dopytov čoraz viac. Naše služby využívajú hlavne predtým, ako idú zaradiť do linky nový produkt, ktorý sa ide montovať. Čiže skôr, ako ho majú hotový si vďaka 3D výtlačku vedia otestovať linku, nakoľko prototyp prejde celou linkou a v konečnom dôsledku im pomôže linku nastaviť. Taktiež veľa firiem aj z polygrafického priemyslu pochopilo, že náhradné diely na niektoré zariadenia vieme vyrobiť lacnejšie a v porovnateľnej kvalite ako originál. Máme veľmi dobrú odozvu na to, že dokážeme predĺžiť životnosť náhradného dielu a znížime servisné náklady. Niektoré náhradné diely putujú cez polovicu zemegule viac ako 3 týždne a takýto časový prestoj si žiadna firma nemôže dovoliť.

Je toto podľa vás budúcnosť servisovania a dodávania náhradných dielov naprieč odvetviami?

Sčasti určite áno. Autorizované servisy a výrobcov náhradných dielov však 3D technológia určite z trhu nevytlačí. Je to iba alternatíva, ktorá je časovo a finančne dostupnejšia.

3D tlač a robotizácia, resp. Industry 4.0. Aká cesta nás čaká a aký bude výsledok týchto procesov? Zostanú ľudia pri zvyšujúcej sa úrovni robotizácie bez práce?

3D tlačiarne už sú čiastočne automatizovaný proces a teda robotizácia je v nich prítomná. Budúcnosť je však taká, že priemyselné tlačiarne budú schopné procesov, kedy robot pripraví materiál do tlačiarne, presunie ho do čistiacej linky, očistí ho, prichystá, zabalí. Už teraz sa mnohé spoločnosti snažia zautomatizovať proces od zadania do výroby až po dokonale očistený a pripravený produkt. Čiže toto je určite blízka budúcnosť. O tej vzdialenejšej si netrúfam hovoriť. Čo sa týka ľudskej práce, tu zmenu nevidím. 3D tlačiarne sú ako rôzne iné stroje, ako frézy či sústruhy. Áno, sú automatizované, ale stále riadené človekom. Tu problém nevidím. Skôr je problém, ak sa reálna pracovná sila nahradí robotom. Technológia 3D tlače môže dokonca zabezpečiť to, že už nebude nutné dovážať komponenty z Číny, ale budeme si ich vedieť vyrobiť tu a dáme tak prácu našim ľuďom. 3D tlač je rôznorodá a pridáva na rôznorodosti nielen firme, ale aj krajine, v ktorej pôsobí. Rovnako ako tlač ochranných štítov a pomôcok v čase pandémie. Nemuseli sme čakať na to, kým k nám prídu nejaké výrobky z Číny. Vyrobili sme si ich tu, vo Zvolene a expedovali po celej Európe.

3D tlač môže byť dokonca aj nástroj na zníženie dopadov na životné prostredie. Je to tak?

Tu vidím dve strany mince. Výroba plastov do 3D tlačiarní je ekonomicky, ale aj ekologicky rovnako náročná ako výroba akýchkoľvek iných plastových výrobkov. Druhá, tá pozitívnejšia stránka je tá, že 3D tlač je takmer bezodpadová technológia, teda hlavne SLS a MJF technológia. Pri výrobe sa nemrhá zdrojmi, nezostávajú odrezky ani vyfrézované časti. Takisto z pohľadu uhlíkovej stopy – ak si vieme komponenty vytlačiť v našej krajine, nemusíme ich dopravovať cez pol sveta a zaťažovať tak životné prostredie. Jediné, čo nám stačí, sú dáta a s nimi si dokážem vytlačiť požadovaný komponent takmer kdekoľvek na svete. Ak ľudia pochopia, o čom je 3D tlač a všetky jej možnosti, bude to pre nás obrovský krok vpred!

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore