∷ Z aktuálneho vydania

O krok bližšie k vyššej kvalite a rýchlosti

Málokto tuší, že tlačiareň X print je rodinnou firmou, ktorú starostlivo udržiavajú a rozvíjajú bratia Michal a Martin Lučeničoví. Spoločné úsilie dostalo firmu do pozície, kedy sa môže radiť medzi technologicky najlepšie a najuniverzálnejšie vybavené malé až stredné tlačiarne. Okrem toho sa im v tomto roku podarilo investovať do unikátnej technológie Acuity F od spoločnosti FUJIFILM. Prečo sa rozhodli pre toto zariadenie a v čom je jeho využitie unikátne, sme sa spýtali Martina Lučeniča, marketingového manažéra spoločnosti.

X print je moderná, všestranne zameraná tlačiareň, ktorej portfólio je zamerané komplexne cez ofset, digitál, od vizitiek až po polepy veľkých plôch. Je tomu naozaj tak?

X print začínala ako ofsetová tlačiareň, ktorá rozšírila svoje pôsobenie do digitálnej sféry až po príchode mňa a môjho brata do firmy, čo bolo okolo roku 2003. Odvtedy pôsobime vo firme Lučeničovci – otec, ja, môj brat a naša mama, ktorá dodnes zastrešuje ekonomiku. Technológiu sme v tom čase rozšírili o hárkový digitál, rolové stroje, veľkoformátový inkjet, zväčšilo sa nám technologické zázemie, prijímali sme nových ľudí, až sme sa dostali sem – kde pôsobíme takmer na 800 m2 a v rámci veľkoformátu máme zastúpené všetky základné technológie – ECO SOLVENT, Latex a UV. Samozrejme, toto sa nestalo v priebehu niekoľkých dní, ale bol to dlhodobý proces. Vďaka nemu však dnes vieme poskytnúť to, čo je pre každého zákazníka najvýhodnejšie, či už z hľadiska potlačiteľnosti materiálu alebo využitia danej tlačoviny – kde sa má nachádzať, lepiť alebo vystaviť. V tomto smere som rád, že sme nestavili na jednu generálnu technológiu, ale technologický park máme pokrytý plošne naprieč všetkými možnosťami.

Napriek tomu, že ste mali technologický park vybavený všestranne bez špeciálnejšieho zamerania sa na niektorú z technológií, predsa ste nedávno realizovali investíciu, ktorá vyšpičkovala vaše technologické portfólio takmer do dokonalosti. O čo konkrétne išlo?

Doteraz bol náš záber taký, že sme dokázali tlačiť z role aj na dosku avšak začali sme pociťovať, že potrebujeme niečo produkčnejšie. Máme dve zariadenia Acuity 1600, ktoré majú CMYK, light farby, bielu, parciálny lak a na svoju veľkosť tlačia skutočne rýchlo. Tieto „dvojičky“ nám pomáhali v nárazových situáciách a dokázali pracovať súčasne na dve smeny. V súčasnosti však prišli také objemy, s ktorými by si možno poradili, ale bolo by to náročnejšie. To, čo nám chýbalo, bola technológia flatbed a práve pre ňu sme videli v našej produkcii vskutku veľký priestor. Začali sme preto pozerať po zariadeniach tohto typu a po menšom prieskume sme zistili, že technológií flatbed nie je v ponuke až tak veľa. Chceli sme pevný vákuový stôl, kde rameno obchádza materiál a tlačí sa priamo naň. Jednou z firiem, ktorá ponúkala tento druh zariadenia bola aj firma FUJIFILM, so zástupcom ktorej sme vycestovali do Bruselu na dôkladnejšiu obhliadku a testovanie.

Vďaka tomu dnes máte pod strechou jeden z najprodukčnejších strojov na slovenskom a českom trhu.

Trúfam si povedať, že v rámci kvality sa nachádza v prvej päťke. Či už vďaka tomu, že disponuje 6 pico-litrovou kvapkou, variabilnou až do 42 pico-litrov, má i light farby, bielu farbu a čo je dôležité, v rôznych kvalitatívnych módoch tlačí rovnakou sýtosťou, nemení farebnosť, tlačí na rôzne druhy materiálov stále rovnako výborne. Keď bolo zariadenie len v procese testovania, doniesli sme si do Bruselu i náročnejšie grafiky, tlačili sme na celú škálu materiálov a výsledkom bolo, že sme si zrejme vybrali najlepšie, ako sme mohli. Vďaka tomu ideme aktuálne rýchlosťou 155 m2 za hodinu v produkčnom móde s tým, že i pri veľkých rozmeroch je zachovaná kvalita i denzita na vysokej úrovni. Na stroj, ktorého tlačová plocha je 3,05 x 2,5 m sú to skvelé výsledky.

 

Čítať celý rozhovor

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore