∷ Z aktuálneho vydania

AKO ZAUJAŤ ZÁKAZNÍKOV NA PRVÝ POHĽAD? Moderná produktová grafika v praxi

Moderná produktová grafika je základom úspechu mnohých výrobkov. Je to prvé, čo si zákazník všimne a súčasne je to aj posledná možnosť niečím ho zaujať. Tak, ako aj iné oblasti, aj táto má svoje špecifiká a zákonitosti. Do pozornosti sa dostáva ekologické zmýšľanie a kreatívna tlač. O tom, aké sú aktuálne trendy v modernej produktovej grafike, sme sa spýtali grafika na voľnej nohe Vladimíra Štrausa a produktového manažéra Petra Lauka z Konica Minolta Slovakia.

AKÉ SÚ NAJNOVŠIE TRENDY V OBLASTI PRODUKTOVEJ GRAFIKY A REKLAMNÝCH MATERIÁLOV? AKÝM SMEROM SA VYVÍJAJÚ?

V.Š.: Jednoznačne je v oblasti súčasnej reklamy vidieť environmentálny trend. Pre výrobu obalov sa používajú materiály z obnoviteľných alebo kontrolovaných zdrojov, ako sú drevo, kartón, papier a iné materiály rastlinného, resp. minerálneho pôvodu. Tomu sa prispôsobuje aj grafický prejav. Využíva sa viac vektorová grafika, maľovaná grafika (napodobenina akvarelu), ilustrovaná grafika, či karikatúra. Menej už fotografia, napriek tomu, že tá sa dostala takmer na hranicu technickej dokonalosti. Aj keď toto je trend, v produktovej reklame sa stále grafika prispôsobuje cieľovej skupine. Dnes má väčšina spoločností kvalitných brand manažérov, no svoj reklamný potenciál, znalosti súčasných trendov alebo environmentálne cítenie len z časti využívajú v produktovej grafike.

P.L.: Environmentálny trend zasiahol aj obaly a produktovú grafiku. Výrobcovia sa snažia eliminovať plasty. Ak už nejaké používajú, zvýrazňujú na nich, že ide o recyklovateľný alebo rozložiteľný obal. V rámci samotnej komunikácie s profesionálnymi tlačiarmi vieme, že začali dbať viac na ekologickejší prístup. Okrem tohto trendu vidíme aj to, že produktová grafika sa výrazne zmenila. Dnes sa aj lacnejšie výrobky snažia so svojím obalom vyrovnať tým luxusnejším. A neraz sa im to aj darí. Veľkí hráči sa zase snažia zaujať zákazníkov emóciou či návratom k retru. Súhlasím s Vladimírom, že v produktovej reklame sa grafika dobre prispôsobuje cieľovej skupine. Dnes obal totiž presne napovie, pre koho je určený. Najlepšie je to vidieť na privátnych značkách v obchodných reťazcoch či rôznych retro edíciách. Či už je to Zlatý Bažant alebo Opavia.

 

Čítať celý rozhovor

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore