Dizajn:Cre:Um∷ Z aktuálneho vydania

Dizajn:cre:um_1/2023

Udržateľnosť v móde

Slovenské múzeum dizajnu (SMD) ako zbierkotvorná inštitúcia bolo oficiálne zriadené ako súčasť Slovenského centra dizajnu 31. decembra 2013 a od 18. augusta 2014 je zapísané aj v Registri múzeí a galérií SR.

Jeho zatiaľ prvá stála expozícia s názvom 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 – 2018 bola otvorená v júni roku 2018 v podkroví sídla SMD v budove bývalých Hurbanových kasární na Kollárovom námestí v Bratislave. Ide o prvú výstavnú prehliadku histórie slovenského dizajnu, ktorá je výsledkom niekoľkoročnej vedecko-výskumnej a zbierkotvornej činnosti kurátoriek a kurátorov SMD (K. Hubová, S. Janišová, L. Longauer, G. Ondrišáková, A. Pekárová, M. Rišková, M. Schmidt, Z. Šidlíková). Autormi architektonického riešenia výstavy sú
Pavol Choma a Martin Kubina.

Dve hlavné línie expozície tvorí produktový a komunikačný dizajn. Produktový dizajn je na výstave predstavený podľa siedmich nosných tém (Geometria, Móda v čase, Pod prúdom, Proces a experiment, Od ihly po obchod, Ako sa sedelo a Hravé detstvo) a následne podľa materiálov, z ktorých sú diela vyrobené (Drevo, Plasty, Sklo, Textil, Keramika a porcelán, Kov a Kombinované materiály).

Stredom expozície vedie tzv. ulička komunikačného dizajnu (alebo inak povedané: grafického dizajnu či vizuálnej komunikácie), kde sú prezentované jej jednotlivé oblasti (Písmo, Identita, Knižný dizajn a ilustrácia, Komunikácia a multimédiá, Komunikácia v priestore a Plagát). …čítať viac »

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore