Dizajn:Cre:Um∷ Z aktuálneho vydania

Dizajn:cre:um_4/2022

Dizajnovanie digitálnych hier

Dizajnovanie digitálnych hier je pre bežného laika, ale i priemerného hráča stále zahalené rúškom tajomstva. Tvorba hier pritom nie je až tak výrazne odlišná od iných médií alebo
umeleckých druhov a v závislosti od rozsahu výsledného diela vyžaduje kompozíciu tímu s jasne vymedzeným zložením. Popri programátoroch, grafikoch alebo animátoroch musí každý tím obsahovať aj tzv. game dizajnéra, ktorého by sme po slovensky mohli nazvať aj dizajnérom herného zážitku. Jeho hlavnou úlohou je starostlivosť o interaktívnu časť hier, teda ich ludologický aspekt. Herný dizajnér navrhuje jednotlivé herné mechaniky a stará sa o zábavnosť a vyváženosť celého zážitku. Je to človek, ktorý rozhoduje o tom, ako budeme hru hrať tak, aby nás dlho bavila a tiež o tom, aké funkcie a nástroje budú pre hráča na získanie želaného zážitku najvhodnejšie.

Čo je to game dizajn, čo všetko zahŕňa a prečo je v tvorbe digitálnych hier kľúčový? Aká je úloha game dizajnéra?

Dizajnér vymýšľa herný zážitok, ktorý stojí na ramenách herných systémov a mechaník. To, či je hra zábavná, si povie hráč hneď ako svojou interakciou uvedie tieto systémy do pohybu. Práve takáto vzniknutá dynamika je to, čo dizajnér tak dlho hľadá a ladí. Ako každé kreatívne úsilie vytvoriť niečo hodnotné, aj game dizajn je o vízii tvorcu a následnej exekúcii do praxe. Mám rád prirovnanie, keď dizajnér pripraví „noty“, podľa ktorých zvyšok tímu vie presne, čo má hrať. Bohužiaľ, videohry to oproti hudbe trochu komplikujú, pretože umožňujú hráčovi interakciu s dielom. Napriek notám je po prvej skúške každému jasné, že výsledok je neharmonický. Niečo na tej hre nefunguje. Dizajnér takúto situáciu adresuje prípravou nových inštrukcií, keď berie na seba zodpovednosť za prešľap a následnú nápravu. Ľudia si dnes neradi priznávajú chybu. Máme plnú hlavu mindrákov, ktoré pramenia z iných vecí. Dizajnér a vlastne ktokoľvek vo videohernom  …čítať viac »

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore