∷ Z aktuálneho vydania

Nastal čas pre pravé digitálne papiere

Digitálna tlač zaznamenáva v posledných dvoch desaťročiach búrlivý rozvoj. „Bod zlomu”, teda hranica ekonomickosti nákladu zákazky v digitálnej tlači, oproti konvenčnej tlači, sa posúva stále vyššie: u niektorých typov zákaziek ide už o tisíce kusov. Veľkou výhodou digitálnej tlače je, že vie ekonomicky tlačiť zákazky v nákladoch už od jedného kusu.

Rozvoj digitálnej tlače zvyšuje potrebu papierov optimalizovaných pre tieto technológie. Ako na túto situáciu reaguje Antalis? Na to sme sa opýtali Frédérique Fleury, manažérky digitálneho marketingu Antalis International.

Aké novinky pre digitálnu tlač spoločnosť Antalis ponúkla v posledných šiestich mesiacoch?
Naša sesterská spoločnosť Arjowiggins Creative Papers (AWCP) začala vo svojom závode Stoney Wood v Škótsku, vyrábať radu kreatívnych papierov pre digitálne elektrografické stroje s technológiou suchého aj tekutého toneru. Pre HP Indigo sa využívajú papiere s úpravou i-Tone®; tie boli vyvinuté výrobcom papiera Mohawk v USA. V roku 2015 AWCP podpísala dohodu s Mohawk a získala tak know-how na výrobu týchto papierov. Papiere s touto technológiou ponúkajú mimoriadnu priľnavosť atramentu, vynikajúcu kvalitu tlače a možnosť začať dokončovacie práce (napr. rezanie) ihneď po tlači, čo znamená zvýšenú produktivitu pre tlačiarne.

Majú zákazníci väčší sklon kupovať špecializované papiere do svojich digitálnych tlačových strojov než tomu bolo v minulosti, alebo sa snažia používať papiere, ktoré nie sú určené špeciálne pre digitálnu tlač?
Zaznamenali sme všetky druhy situácií. Keď sa to pokúsim zhrnúť: niektoré tlačiarne prichádzajú z ofsetového sveta a po svojom dovybavení digitálnou tlačou sa snažia používať rovnaký papier pre ofsetové aj digitálne tlačové stroje, aby tým optimalizovali skladové zásoby. Čisto digitálni hráči, ako sú webové spoločnosti alebo digitálne tlačiarne, pochádzajúce z prostredia copy centier, chcú používať napríklad papiere certifikované pre HP Indigo alebo skutočne digitálne papiere. Chcú mať istotu, že nebudú strácať čas s problémami spojenými s údržbou alebo riskovať zníženie kvality tlače.

 

Čítať celý rozhovor

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore