∷ Z aktuálneho vydania

Študenti opäť o krok bližšie k praxi

Praktická skúsenosť so študijným odborom je pre študenta nenahraditeľnou v príprave na svoju pracovnú pozíciu. Možností, ako dostať praktickú skúsenosť do priestorov učebne bez toho, aby ich museli študenti opustiť, nie je veľa. Jeden z nich sa však podaril spoločnosti M&P, ktorá štedro obdarovala Strednú odbornú školu polygrafickú v Bratislave. O aký dar išlo, sme sa porozprávali so zástupcom darcu Antonom Puškárom mladším  zástupcom obdarovaného, riaditeľom SOŠ polygrafickej Romanom Šípom.

Vďaka spoločnosti Enfocus a, samozrejme, aj M&P bola Stredná odborná škola polygrafická v Bratislave obdarovaná 20-timi licenciami na softvér Enfocus PitStop. Môžete nám o tomto počine povedať viac?

Anton Puškár ml.: S pánom riaditeľom Šípom sa poznáme dlhé roky a už dávnejšie plánoval rozšíriť výučbu na škole o predmet, na ktorom by sa pracovalo so softvérom PitStop. Myslím si, že prvotné spoločné rozhovory o takejto možnosti sme viedli už na našom seminári / workshope „OPTIMALIZÁCIA TLAČOVEJ PRODUKCIE A ZVÝŠENIE ZISKU“ v hoteli Boboty vo Vrátnej v marci 2018. Cesta bola, ako sa hovorí, veľmi tŕnistá, ale nakoniec sa nám to po vyše roku podarilo úspešne zakončiť. Firma Enfocus má štandardne jednu sadzbu za softvér PitStop pre školy, a to je suma 2500 € / rok a škola za túto cenu dostane 50 licencií PitStop Pro a 10 x PitStop server. Samozrejme, táto cena je príliš vysoká pre slovenské školstvo, a preto sme s pánom Šípom a s ľuďmi z Enfocusu boli v kontakte a snažili sme sa, aby nám dali 20 licencií čo najlacnejšie, prípadne grátis, čo sa nakoniec aj podarilo. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať firme Enfocus za poskytnuté licencie PitStop Pro pre SOŠ polygrafickú.

Na čo slúži softvér Enfocus PitStop? Aké sú jeho najväčšie výhody?

Anton Puškár ml.: Softvér PitStop Pro od firmy Enfocus,  ktorá patrí pod firmu ESKO, je určený hlavne pre ľudí, ktorí pracujú s prípravou dát pre tlač, dokončovanie, ale i pre tých, ktorí vytvárajú rôzne dokumenty a umiestňujú ich na web. Samozrejme, nie je možné opísať tento komplexný softvér jednou vetou, ale hlavný prínos je, že dokážete pomerne jednoducho a v krátkom čase upraviť finálne dáta, ktoré obsahujú napr. nejaké chyby, nesprávne prevedené obrázky (formát RGB miesto CMYK), objekty presahujúce grafiku, ale i keď potrebujete niečo zmeniť, napríklad prepísať dátum, alebo nejaké slovo, zarovnať, prípadne posunúť nejaký text alebo obrázok. V prípade, že nemáte PitStop Pro, budete nútení otvoriť program, v ktorom boli dáta pripravené, a čo je najhoršie, ak ste dostali finálne dáta od zákazníka, tak
sa môže stať, že ho budete musieť požiadať, aby vám poslal pôvodné súbory, prípadne, aby ich upravil, čo môže trvať i niekoľko dní.
Softvér obsahuje i ďalšie výborné nástroje pre prácu s dátami, ako sú napríklad akcie, ktoré si užívateľ nadefinuje, prípadne použije už existujúce. Tieto akcie dokážu hromadne vykonať zmenu, korekciu dát – napríklad ak potrebujete zameniť typ písma v celom dokumente za iný, pomocou tejto akcie je možné to urobiť veľmi jednoducho.
Ďalší výborný nástoj je tzv. Inspector, vďaka ktorému si označíte objekt (napr. vektorový objekt, obrázok, text, atď.) a sú vám zobrazené vlastnosti a atribúty daného objektu a tie môžete následne meniť, napr. previesť vektorový objekt z RGB na CMYK, upraviť farbu objektu, nastaviť overprint, atď.

Tento softvér sa používa i bežne v praxi. V čom tkvie najväčšia výhoda toho, že sa s ním stretnú žiaci už počas svojho štúdia?

Anton Puškár ml.: Myslím si, že znalosť a schopnosť pracovať v PitStop Pro jednoznačne zvýši kvalifikáciu človeka, ktorý chce pracovať v oblasti prípravy dát. Takíto ľudia sú cennejší pre zamestnávateľov, ktorí vyžadujú v tejto dobe hlavne kvalifikovaných ľudí s praxou.
Roman Šíp: Softvér PitStop Pro od spoločnosti Enfocus je profesionálny softvér, ktorý sa používa v tlačiarňach na kontrolu dát. Z vlastnej skúsenosti viem, že všetko, čo sa pripraví pre tlač, ešte nemusí byť korektne spracované. Akonáhle sa zákazka vytlačí a je vytlačená s chybami, hľadáme vinníka. Práve tento softvér má upozorniť na všetky chyby v súbore, ktorý príde do tlačiarne a limitovať ich. Záujmom vedenia školy bolo, aby naši absolventi boli pripravení tento softvér používať.

Bol už predtým v škole prítomný softvér podobného zamerania?

Roman Šíp: Áno. Škola mala trvalú licenciu, ktorú používala v podnikateľskej činnosti. Nebolo v našich možnostiach softvér PitStop Pro použiť pre výchovno-vzdelávací proces. Pretože sme poznali dôležitosť tohto programu, hľadali
sme možnosti, ako ho získať a následne implementovať do vyučovania. V tomto nám nezištne pomohla spoločnosť  M&P pod vedením Antona Puškára, ktorá zastupuje výrobcu Enfocus.

Je podľa vás ovládanie softvérov dobrým predpokladom študenta pre úspešnejšie uchádzanie sa o pracovnú pozíciu v odbore?

Anton Puškár ml.: Jednoznačne áno, znalosť PitStopu dokáže zabezpečiť uchádzačom o zamestnanie určite lepšiu pozíciu na pracovnom pohovore v oblasti prípravy dát.
Roman Šíp: Je to jediná cesta. Aj z tohto dôvodu škola zakúpila prvé licencie pre žiakov už v roku 1993. Stredná odborná škola polygrafická každoročne obnovujeme 500 licencií ADOBE CC, ktoré žiaci majú počas štúdia k dispozícii.  Vedenie školy vytvára žiakom také študijné podmienky, aby každý žiak mohol využiť svoj potenciál už na škole a po jej absolvovaní sa mohol zaradiť do pracovného procesu.

Ako dlho spolupracujete so spoločnosťou Enfocus?

Anton Puškár ml.: Firmu Enfocus zastupujeme na Slovensku už vyše 10 rokov. Momentálne patrí firma Enfocus pod firmu Esko, ktorej sme jediný autorizovaný zástupca na celé portfólio produktov pre Slovenskú republiku.

M&P je predajca softvérových riešení – vedeli by ste z vášho pohľadu priblížiť aktuálne trendy v tejto sfére? Ktoré softvéry sú najpoužívanejšie a naopak? 

Anton Puškár ml.: M&P sa venuje predaju špičkového softvéru v podstate od svojho vzniku. Nemôžeme nespomenúť najpoužívanejšie softvéry ako: Adobe Creative Cloud (Illustrator, Photoshop, InDesign, Acrobat), Corel, PitStop a ďalšie, bez ktorých prakticky každá firma, ktorá podniká v oblasti polygrafie, tlače a prípravy dát nemôže existovať.
Samozrejme, M&P ponúka i špecializovaný softvér, ktorý je určený do špecifických oblastí ako ArtPro – špecializovaný editor určený na prípravu dát v oblasti packagingu, iQC, Ink Formulation – softvéry od spoločnosti X-rite Pantone určené do oblasti práce s farbou pre miešarne, tlačiarne, laboratória; EFI Fiery – ripovací softvér pre tvorbu certifikovaného nátlačku podľa normy; MIS Print – manažérsky informačný systém pre malé a stredné podniky v oblasti signmakingu
(výroby reklamy) a ďalšie.

Je možné vo sfére softvérov vymýšľať stále nové a nové riešenia?

Anton Puškár ml.: Určite áno, aktuálne softvéry ako aj ostatné veci na svete nie sú dokonalé a stále je veľa priestoru pre ich vývoj, opravu bugov, vývoj nových funkcií, zabezpečenie kompatibility s najnovšími operačnými systémami a počítačovou technikou.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore