∷ Z aktuálneho vydania

A farbou roka 2020 sa stáva … klasická modrá!

„Pantone Color of the Year – Pantone 19-4052 Classic Blue“ – nadčasová, elegantná a jednoduchá. ento farebný odtieň bude rezonovať počas celého obdobia roka spoločensky i kultúrne.

Minulý rok sa spoločnosť Pantone (Pantone Color Institute) inšpirovala koralmi, ktoré sú zdrojom obživy a útočiskom pre morských živočíchov a zároveň je táto farba symbolom tepla, života a pozitívnosti. Pre tento rok odborníci tentokrát vybrali čosi tradičnejšie – je ňou klasická modrá alebo PANTONE 19-4052 Classic Blue.

Spoločnosť Pantone bola založená v 50. rokoch minulého storočia v New Yorku. Dnes sídli v meste Carlstadt v New Jersey. Od začiatku tradície pred viac ako 20 rokmi ovplyvňuje „Farba roka“ okrem iného módny, interiérový a reklamný priemysel. Pri voľbe sú zohľadňované aspekty ako zábavný  priemysel, technológie, sociálne médiá, šport, umenie, móda a oblasti zahŕňajúce dizajn, ale aj populárne turistické destinácie, nové štýly a trendy alebo sociálno-ekonomické podmienky.

Spoločnosť používa k tomu vlastný systém farieb (Pantone Matching System), zrozumiteľný vizuál využívaný v širokom spektre odvetví, ktorý obsahuje okrem farby aj jej názov a presné číslo odtieňa.

PANTONE 19-4052 Classic Blue farba bola vybraná zo systému Pantone‘s Fashion, Home + Interiors. Jedná sa o farebný systém, ktorý definuje textilné materiály pre textilnú výrobu a módny priemysel. Pantone ponúka aj limitovanú edíciu vzorkovníkov roku 2020. Okrem Pantone Color of the Year 2020 Fashion, Home + Colors Guide je v ponuke aj vzorkovník určený pre oblasť tlače: Pantone Color of the Year 2020 Formula Guide (Coated & Uncoated) pre natieraný a nenatieraný papier.

Reprodukcia CMYK procesom

Farbu PANTONE 19-4052-TCX reprodukovať štvorfarebným procesom je pomerne problematické. CMYK hodnoty nie sú k dispozícii. Vzorka textilu v porovnaní s tlačou sa bude pravdepodobne líšiť. Najviac bude ovplyvnená farebnosť (deltaE) vlastnosťami tlačového stroja a povrchom papiera. Pri ofsetovej tlači navyše zväčšením tlačového bodu (TVI). Spoločnosť Pantone upozorňuje na farebné rozdiely pri tlači. Vhodným riešením je výber farby z Coated/ Uncoated vzorkovníkov a prípadná variácia príbuzných odtieňov. Následne je vhodné previesť skúšobnú tlač na konkrétny materiál, ktorý sa bude potláčať.

Čítať celý článok

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore