∷ Z aktuálneho vydania

Zadávatelia chcú kreativitu, ziskovosť v polygrafii hodnotia ako dostatočnú

Vydavateľstvo VELDAN, v rámci svojich aktivít pre polygrafický priemysel v Čechách a na Slovensku nadviazalo úzku spoluprácu so spoločnosťou Engage Hill, exkluzívnym partnerom pre marketingové výskumy postojov a vnímania atribútov marketingovej a obchodnej výkonnosti obchodných tímov alebo značiek pomocou metodiky CWAT (farebno-slovnej asociačnej techniky). O tejto metodike sme sa rozprávali s Filipom Brodanom a Vladislavom Leškom z Engage Hill.

Pracujete v oblasti výskumu. Prečo vlastne robiť výskum?
Filip Brodan (FB): Abychom eliminovali chybná rozhodnutí a investovali zdroje tam, kde je největší potenciál zhodnocení a růstu. Lékaři, či jiní odborníci se také nejdříve věnují diagnostice a teprve poté jednají.

Dá sa dosiahnuť úspech aj bez výskumu?
FB: Určitě ano, systém pokus – omyl je však spojen s vyšší mírou rizika a často i náklady.

V oblasti výskumu využívate inovatívnu techniku CWAT? Môžete nám túto technológiu v kocke trochu predstaviť?
FB: Jedná se o techniku barvově – slovních asociací  (CWAT). Základem techniky jsou asociační podněty v podobě slov či obrázků a škála osmi barev. Pomocí nich nám respondenti sdělují své prožitky. Ve vašem oboru se snažíte na výtisku barvami komunikovat specifický prožitek směrem k zákazníkům, my to děláme naopak. Zákazníci zkrze výběr barev „komunikují“ prožitky k nám a my je pak analyzujeme běžnými statistickými metodami.

Prečo sa neuspokojíte s klasickými otázkami?
FB: Analýza “surových” barvových asociací, o kterých jsem mluvil výše, nám umožňuje ve výsledcích zohlednit kromě racionální složky i složku emoční. Výsledek je komplexnejší a naši klienti tak lépe rozumí skutečným motivům a potřebám analyzované cílové skupiny.

Môžete nám priblížiť výskum, ktorý ste realizovali medzi účastníkmi konferencie PolyGrafikUm?
FB: Jednalo se o 2-minutový mini výzkum, který vyplnilo 52 účastníků konference (vyšší management tiskáren
a dodavatelů). Analyzovali jsme několik témat, o kterých se v polygrafické branži poslední dobou častěji hovoří. Jednalo se o různé polygrafické služby a technologie, oblast reklamy, inovací a ziskovosti. Témata se prolínala s výzkumem, který jsme realizovali na veletrhu Reklama Polygraf a Obaly o pár týdnů dříve.

Vladislav Leško (VL): Na základe predchádzajúcich skúseností sme pre meranie vybrali tieto v polygrafii dominujúce témy:

Čítať celý článok 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore